Osman degu.

 Slovenský názov: pôvodne Osmozub Degu, neskôr sa zaužívalo Osman Degu, Degu Čílsky.

 Latinský názov:   Octodon degus
 Je to juhoamerický hlodavec z čeľade osemzubovité (Octodontidae)


 Pôvod:  Degu pochádza z Čile, žije však v celej Južnej Amerike, najmä na západnom svahu horského masívu Ánd.

Obýva polovyprahnuté oblasti s kríkovým porastom vo výške 1200m – 3500m nad morom. Vo voľnej prírode sa dožíva priemerne okolo jedného roka, pretože má veľa prirodzených nepriateľov, najmä dravých vtákov. Jeho ďalším nepriateľom sú aj farmári, lebo je Degu bežným škodcom, ako u nás hraboše.


 Aktivity:   Degu je denný tvor. Najaktívnejší je v čase šera, hlavne podvečer. Počas dňa si rád zdriemne.

Ako každý hlodavec Degu rád všetko obhrýza. Brúsi si tak stále dorastajúce zuby, preto by mal mať stále niečo na hryzenie. Ak máte priestrannú klietku je dobré dať mu tam väčšiu hrubšiu vetvičku. Poslúži mu nielen na obhrýzanie, ale aj na zábavu, lozenie... Je to spolu s behaním a skákaním jeho najobľúbenejšia aktivita. Spočiatku je veľmi plachý, keďže dané okolie nepozná. Keď si všetko dobre prezrie, postupne sa zbavuje plachosti a podniká čoraz odvážnejšie výpravy.

Keď Degu príde k Vám zažíva veľký stres a je veľmi plachý. Všetko je pre neho nové, prostredie, pachy... My máme Degu v klietke a skoro sa v nej nepohol. Treba ho nechať aby si zvykol na prostredie, klietku aj na Vás. Časom sa tak ako ten náš osmelí a začne skúmať najprv klietku, keď sa osmelí aj celú izbu. Treba byť k nemu milý a jemný, zbytočne ho nestresovať.

Ak ho pustíte pobehať si po miestnosti nechytajte ho postojačky. Keďže jeho nepriateľmi sú vtáky, bude pred Vami utekať. Nechytajte ho násilím a už vôbec nie za chvost. Ak sa cíti ohrozený pustí ho ako jašterička a už mu nedorastie. Dokáže síce žiť aj bez neho, ale má zlú koordináciu, lebo mu slúži ako kormidlo.

Kým si na Vás nezvykne môže byť problém vrátiť ho späť do klietky. My sme mu nechávali otvorenú klietku a chvíľkami vykukol von, pohopkal si po stole a rýchlo vliezol späť. Časom robil dlhšie a odvážnejšie výlety a teraz lieta po celej izbe.


Ďalšie zaujímavosti
Chov

Moje pošahané stránky. :-)